Dobré rady a zajímavé čtení

Zde jsou k nalezení zajímavé články k zamyšlení, šikovné rady nebo i informace týkající se odborného poradenství.

Se svým příjmem vychází snadno 54 procent českých domácností. Je to nejvyšší podíl od začátku měření v roce 2002. Naopak nejnižší je podíl domácností, které se za posledních 12 měsíců ocitly ve velmi obtížné finanční situaci, a rovněž těch, které se považují za chudé. Vyplývá to z říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Na středu 14. listopadu připadá Světový den diabetu. Upozorňuje na důležitost léčby a zejména prevenci onemocnění, protože procento lidí ohrožených cukrovkou strmě stoupá. V Česku přesáhl letos počet lidí s touto diagnózou milionovou hranici, odhaduje se, že v roce 2035 bude nemocný každý desátý Čech.

Jak se máš, mami? Nijak, pořád stejně. Ahoj, babi! No, že sis na mě vůbec vzpomněl. Dědo, nechceš přijít v neděli k nám? Nebudu otravovat. Neznáte takové hovory? Takové situace? Ne? Pak jste šťastná rodina.

Příčin může být mnoho, důsledky jsou stejné: trápení se, nenávist, zloba. Staré křivdy si mnohdy lidé nesou v sobě celý život a vůbec netuší, jak by se jim ulevilo, kdyby se s nimi vypořádali. Nebo tuší, ale prostě to nedokážou. Jedna dáma nedávno začala chodit do kavárny se svou bývalou spolužačkou, se kterou nemluvila asi padesát let. Je i obě...

Zdeněk Svoboda (72) čtyři roky objíždí s týmem dobrovolníků republiku a přednáší pro seniory o fake news a dezinformacích. Zároveň jim radí, jak bojovat proti prokrastinaci a vést spokojený a dlouhý život. Za svou činnost získal 2. místo v anketě Senior roku 2018. "Já si myslím, že fake news tu byly vždycky. Ostatně úplně prvního "fejku" se...

Seznamovací inzeráty jsou záležitost, která vzbuzuje rozporuplné reakce. Někdo je odsuzuje, někdo na ně nedá dopustit. Málo se však ví, že se tímto způsobem běžně seznamovali už naši předkové. Pojďme na malý výlet do historie hledání lásky přes inzerát.

Ty jsi nenakoupil, ty se mnou nemluvíš, ty mě nevnímáš. Ty už mě nemáš ráda, ty se o mě nezajímáš, ty jsi nevařila? Čím déle trvá partnerský vztah, tím více se v něm usazují výtky, výčitky a ztrácí se z něj pochvaly a slova uznání. Je to přirozené nebo je proti tomu třeba něco dělat?

Bydlí ve městě, ale k doktorovi se dostává obtížněji, než kdyby žila na vesnici. Od polikliniky ji totiž dělí čtyřproudá silnice, kterou ve svém věku není schopna překonat. I takové příhody se stávají v prostorově ageistickém městě, upozorňuje na ně festival Vzpurná Praha - od čtvrtka 27. září do neděle 30. září naplánovali organizátoři sérii...