Festival ZNOVU DO ŽIVOTA SPOLU

Dne 5. září 2018 proběhl mezigenerační festival Znovu do života spolu, díky projektu Znovu do života spolu organizace A DOMA z. s. a pod záštitou Městské části Praha 4. 

Začátek září byl pro naši organizaci velkou výzvou. Dne 5. září jsme úspěšně zrealizovali první ročník jednodenního mezigeneračního festivalu Znovu do života spolu. Uskutečnit jsme jej mohli díky finanční podpoře z Operačního programu Praha - pól růstu ČR. Takto velká akce byla novou zkušeností pro všechny členy týmu A DOMA.

Abyste měli představu, co vše se na festivalu odehrálo, co bylo k vidění a vyzkoušení, vybrali jsme pro Vás několik fotografií na ukázku. Dříve než se k prohlížení dostanete bychom Vás rádi krátce seznámili i se zákulisím příprav na festival.

Kde začít? Kvůli festivalu jsme se scházeli již půl roku předem. Během této doby jsme zařídili hudební skupiny, dětské aktivity, zrealizovali rozhovory s klienty na výstavu, telefonovali mnohým firmám s jídlem a pitím, nakupovali neustále plno hraček, materiálu na kreativní dílnu a jiné, sehnali dobrovolníky na výpomoc se stavěním stánků, na hraní s dětma. S pomocí MČ Praha 4 jsme sehnali lavice a stánky a další nezbytnou techniku, bez které bychom nemohli tento den fungovat. A výsledek jste na vlastní oči mohli vidět sami. A jelikož se na průběhu festivalu podílelo velké množství lidí, rádi bychom Vám touto cestou poděkovali za vaši vstřícnost, ochotu a spolehlivost. Bez vás by festival nebyl tím festivalem, který jsme 5. září zažili. Děkujeme všem dobrovolníkům, brigádníkům, obchodníkům, školám, našim báječným klientům, empatickému moderátorovi panu Jirglovi a v neposlední řadě MČ Praze 4!

Na samém začátku přišla návštěvníky přivítat ředitelka organizace Jitka Zachariášová a místostarosta Lukáš Zicha, který převzal jménem Prahy 4 nad akcí záštitu. Pozdravit nás přišel i profesor Jiří Drahoš se svou manželkou. Oba pánové si na nás udělali čas a v dnešním zpravodaji si budete moci přečíst rozhovory s oběma muži. Pan profesor Drahoš si festival užil společně s námi a shrnul to těmito slovy: "Měl jsem možnost navštívit mezigenerační festival Znovu do života spolu pořádaný sdružením A DOMA. Užil jsem si příjemné odpoledne plné hudby a zajímavých aktivit. V kreativní dílně jsem se pokusil naplnit sáček barevnou směsí soli do koupele, ale nakonec jsem tvorbu přenechal výrazně zručnějším klientkám komunitního centra. Navštívil jsem také stánek Akademie řemesel, kde jsem si přátelsky popovídal s učni truhlařiny i jejich odborným mistrem a učitelkami. Shodli jsme se na tom, že podpora kvalitního učňovského školství musí být důležitou součástí našeho vzdělávacího systému." A spokojenost s akcí vyjádřil i pan místostarosta Zicha: "Festival Znovu do života spolu byla nádherná povedená akce s prezentací možností společenského mezigeneračního soužití. Jsem rád, že nová dospívající generace bere mezigenerační soužití jako samozřejmost."

Na následujících stránkách uvidíte fotografie ze samého úvodu festivalu, následuje výstava životních příběhů klientů našeho komunitního centra, poté firmy zajišťující občerstvení, soutěže a hry pro děti, jednotlivé workshopy komunitního centra a na samotný závěr shlédnete v hudební doprovod celého dne.

Zaznamenali jsme pochvalné ohlasy od klientů, kteří se účastnili akce téměř po celý den. Byli jsme rádi, že se mezigenerační propojení povedlo. Radovali jsme se z pohledu na děti ze školek a škol, které zkoušely nejen zabíjení hřebíků, skákání v pytli nebo chození s míčkem, ale především jsme viděli perfektní spolupráci se seniory, kteří pro ně v daný moment byli cizí. Přirozenost setkávání všech generací nás potěšila a ze spokojených tváří klientů jsme rozpoznali, že i je naplnila celodenní práce s dětmi dobrou náladou a vnitřním štěstím.

Velké ohlasy měla i výstava klientů a jejich životních příběhů. Padaly návrhy na vytisknutí brožury s příběhy, na rozšíření sbírky atd. Slibujeme, že nápady zvážíme a vymyslíme způsob rozšíření portfolií o další.

A jaké zpětné vazby jsme na festival tedy konkrétně dostali?


Marie Matyášová (skákací hrad)

"Dobrý den, třemi slovy: bylo to super. Ještě jednou děkuji, mimo to, ten hudební projev byl skvělý."


Ivana Nechvátalová (Akademie řemesel)

"Dobrý den, těšilo nás, že jsme Vás mohli podpořit. Těšíme se další možnou spolupráci."


Pošťačka klientky

"Bylo to strašně zajímavý, líbilo se mi to. Stačila jsem přečíst pouze Vaše portfolium, neměla jsem tušení, že jste měla tak těžké mládí. Musela jsem spěchat, nestihla jsem přečíst všechny příběhy. Ráda bych je dočetla a chci se stavit."


Paní Kobrová (klientka)

"Byla to obdivuhodná a velkolepá práce komunitního centra. Všichni byli překvapeni jak perfektně celá akce byla připravena. Musela jistě stát pracovníky velké úsilí a hodně času. A v průběhu bylo vidět, že se lidi zajímají o Vaši organizaci. A dokonce sestřička z Michle si přečetla o vás v článku Pravý domácí časopis. Chce se o vás dozvědět více. A jsem vděčná za setkání s paní Ruppertovou, která k Vám také chodí."

"Mnoho lidí říkalo, že by se příběhy měly vydat!"


Erik Zlámal (Take eat EZ)

"Ivo, děkujeme mnohokrát za pozvání, bylo to pro nás příjemné zpestření pracovního týdne. Držíme palce ve vaší záslužné činnosti a těšíme se na příští spolupráci."


Anička D. (klientka)

"Festival byl skvělý, moc jsem si ho užila."


Věrka S. (klientka)

"Moc se vám to povedlo. První jsem se bála, že to v dílně nezvládnu, ale nakonec to bylo dobré. A dokonce nás navštívil pan Drahoš a odnesl si sůl do koupele."


Pavel Ovsík (fotograf a grafik)

"Zdravím celý team, festival se vám povedl, alespoň na mne to za tu chvíli, co jsem dopoledne pobyl, tak působilo."


Gabriela Velková (Jumping Clay)

"Děkuji moc za příležitost. Byla to pro naši firmu velká příležitost a zároveň jsme si mohli vyzkoušet, zda zvládneme takovou velkou akci.Ještě jednou díky a budeme se těšit na příštím festivalu."

Tolik k festivalu Znovu do života spolu. Pokud byste se chtěli přijít na nás osobně podívat a na další aktivity, které v komunitním centru děláme, jste vřele vítáni. Adresa je Na Strži 40, Praha - Pankrác. Nebo volejte 725 070 061. Je lepší dojít na předem domluvenou schůzku nebo dle měsíčního harmonogramu.