Emoce nás ovládají, jsme ve vleku dopaminu, říká psychiatr.

26.05.2018

Mozek je dokonalý systém. Každý z jeho neuronů funguje jako vysoce výkonný procesor, což je vysvětlení i pro zdánlivě nevysvětlitelné. "Například intuice může být ve skutečnosti velmi složitý výpočet. Mozek totiž analyzuje i data, kterých si vědomě nevšimneme," říká v rozhovoru s Lucií Výbornou Jiří Horáček z Národního ústavu duševního zdraví.

Na začátek tu máme jednu - pro mnohé špatnou - zprávu. Bez emocí se neobejdeme. Navzdory veškerému technologickému i vědeckému pokroku se totiž stále chováme jako naši pravěcí předkové.

"Naše chování je motivováno snahou dostat se do situací, které jsou příznivé pro náš organismus a které jsou spojené s takzvaným mechanismem odměny," vysvětluje psychiatr. "Neustále kontrolujeme své emoce a upravujeme své chování tak, abychom vyhledávali situace, které vyvolávají příjemné emoce."

Právě v emocích, byť příjemných, se přitom skrývá mnoho nebezpečí. A to z obou stran. Na jednu stranu tak hrozí jejich zploštění, na druhou stranu se může stát, že po dopaminu začneme bažit až nezdravě.

"S dopaminem jsou spojeny i drogy nebo třeba slané, tučné a sladké jídlo," varuje Jiří Horáček. "Někteří lidé navíc mají sníženou citlivost vůči dopaminu, proto vyhledávají hraničnější zážitky, aby získali pocit odměny: jsou to třeba gambleři, narkomani, ale také třeba dálkoví běžci."

Jak vědci vysvětlují regresní terapii a vzpomínání na "minulé životy"? A jak naši mysl ovlivňují haluconogeny? Poslechněte si záznam celého rozhovoru: kliknutím na odkaz v tomto článku nebo v iRadiu.

Původní zdroj článku ZDE.