Naše akce

Projekt Znovu do života spolu II. CZ.07.3.63/0.0/0.0/17_051/0000686  je spolufinancován prostřednictvím OP PPR z fondů EU.  

Přehled akcí mezigeneračního komunitního centra organizace A DOMA z. s.


Pozvání na poradnu pro generaci 55+

Bezplatná poradna pro generaci 55+
Bezplatná poradna pro generaci 55+
Bezplatná poradna pro generaci 55+
Bezplatná poradna pro generaci 55+

Program aktivit v KC na červenec 2019

Program červenec 2019
Program červenec 2019
Program červenec 2019
Program červenec 2019


Pozvánka
Pozvánka

Pozvánka
Pozvánka

Pozvánka na cestovatelskou přednášku: MAROKO - cesta autem / Petr Šulc

Cestovatel povídá
Cestovatel povídá

Program aktivit KC: červen 2019


Za pár dní je tady červen a s ním i nový program aktivit v komunitním centru A DOMA. 


Pár tipů z programu aktivit:

Cvičíme pro radost společně s Evou Motzovou Středa / 5. 6. / 10:00 h

Paní Eva se s námi podělí o sestavu cvičení, kterou pravidelně procvičuje. Sestava jednoduchých a účinných cviků pro 10 lidí bude asi na 60 minut, poté několikaminutová relaxace u příjemné hudby. Cvičíte doma taky? Příště můžete být na místě cvičitelky právě vy! Dějte nám vědět a vymyslíme to spolu.

Procházky Prahou: Dalejské a Prokopské údolí Pátek / 7. 6. / 10:00 h

Další procházka nás zavede do Dalejského a Prokopského údolí, kde je i oficiální ohniště na kterém si můžeme opéct buřty a příjemně posedět. Sraz je v 10:00 hodin na autobusové zastávce "Budějovická", poté autobusem č. 170 vyrazíme na Chaplinovo nám., tam přestoupíme na č. 130 směr Řeporyjské nám. V případě zájmu o půjčení Nordic Walking hůlek si je rezervujte alespoň den předem v KC.

Výlet: Vyhlídková plavba Máchovým jezerem Středa / 12. 6. / 9:00 - 18:00 h

Vydejte se s námi prozkoumat Doksy a okolí Máchova jezera. Sraz je v 9:00 hodin na Masarykově nádraží, (9:19 odjezd vlaku R 1146 Jizera s přestupem v Mladé Boleslavy), jízdenky ,Praha - Mladá Boleslav - Doksy a zpátky, si každý kupuje ve vlastní režii. Poté máme rezervovanou plavbu ve 13:00 hodin z přístaviště v Doksech,lístek se kupuje přímo u kapitána na lodi, dospělý námořník: 140,- Kč, zkušený námořník nad 70 let: 70,- Kč. Přibližný návrat do Prahy je kolem 18:00 h. Rezervace v KC.

S hůlkami do Krčáku 13.6. + 21. 6. / 10:00 h

Možnost vyrazit s Nordic Walking hůlkami do Kunratického lesa "Krčáku". Sraz je ve vestibulu metra Roztyly v 10:00 hodin. V případě zájmu o půjčení Nordic Walking hůlek si je rezervujte alespoň den předem v KC.

Výlet: Botanicus Ostrá u Nymburka Sobota / 15. 6. / 9:30 h

Výlet do Centra řemesel a bylinné zahrady Botanicus. Tuto sobotu můžete shlédnout vystoupení kejklířská, divadelní i hudební, a samozřejmě taky otevřené tvořivé dílny všeho druhu. Sraz je v 9:30 hodin na Masarykově nádraží, (9:52 odjezd vlaku Os 5819), jízdenky se prodávají taky ve vlaku, každý kupuje ve vlastní režii! Ceny vstupného do areálu Centra: Dospělá osoba: 99,- Kč, Senior: 60,- Kč. V celém areálu platí měna groš = 10 Kč, kterou si můžete směnit v pokladně Centra řemesel. Přibližný návrat do Prahy je kolem 16:00 h. Rezervace v KC.

Debata: Veřejný prostor na Praze 4 a jak ho číst Čtvrtek / 27. 6. / 10:00 h

Interaktivní setkání s obyvateli Prahy 4 se zástupkyní Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy, architektkou Rozálií Kašparovou. Zaměří se na veřejný prostor a to, jak ho číst se zaměřením na územní část Prahy 4. Přijďte načerpat informace a zapojit se do debaty o tom, jak vylepšovat či udržovat veřejný prostor ke spokojenosti obyvatel a podporovat udržení vyváženosti mezi funkčností a estetickou stránkou prostředí. 

Program aktivit červen 2019
Program aktivit červen 2019
Program aktivit 2.str červen 2019
Program aktivit 2.str červen 2019

Program aktivit KC květen 2019

Nový měsíc Vám přinese tyto novinky:

Výlet: Posázavským Pacifikem do Týnce n. Sázavou Pátek / 10. 5. / 9:00 h

Tentokráte spojíme výlet do přírody i s historickými památkami. Naše trasa povede z Prahy Posázavským Pacifikem do Týnce nad Sázavou. Z pohodlí vlaku budeme moci vychutnávat krásy této krajiny a inspirovat se pro další pěší výlety. V Týnci pak navštívíme místní hrad a Týneckou rotundu a vlastním tempem si projdeme toto krásné město a okolí (cca 3 km). Sraz: v 9:00 na Nádraží Modřany, Odjezd vlakem Os 9005: 9:14, jízdenky se zakoupí ve vlaku. Návrat: nejpozději v 17:00. Jízdné: cca 50,- Kč. S sebou: vhodnou obuv, drobné na občerstvení.

Přednáška: Jak se nesesypat z péče o blízkého Úterý / 14. 5. / 16:00 h

Srdečně Vás zveme na setkání s odborníky (z oborů farmacie, fyzioterapie, mediace, ošetřovatelství, právo, psychologie, atd) z projektu Dva životy - Praha organizace A DOMA, který pomáhá neformálně pečujícím, kteří doma pečují o své blízké. Účast je zcela zdarma. Z kapacitních důvodů je nutné přihlášení: Anna Hašplová, tel.: 607 307 187 nebo e-mailem dvazivoty@adoma-os.cz.

Cestovatel povídá: Kmeny Etiopie Středa/ 15. 5. / 13:00 h

Cestovatelka Alena Musilová nám popovídá o její cestě a zážitcích z africké Etiopie. Rezervujte si své místo prosím.

Charitativní bazárek oblečení Čtvrtek / 16. 5. / 9:00 - 19:00 h

Po celý den se komunitní centrum promění v bazárek oblečení pro každou věkovou i váhovou kategorii! Přijďte si pořídit nové kousky do vašeho šatníku za dobrovolný příspěvek a tím přispějete na dobrou věc - výtěžek poputuje do Domova svatého Josefa v Žirči, který pečuje o lidi s roztroušenou sklerózou (s jedním z nich - Honzou Duškem, jste se mohli seznámit na cestovatelské přednášce o pouti do Santiaga de Compostela).

Přednáška: O zdraví s MUDr. Zdeňkem Kalvachem Pátek / 17. 5. / 13:00 h

Komunitní centrum Vás srdečně zve na přednášku spojenou s diskuzí O ZDRAVÍ s uznávaným geriatrem a internistou MUDr. Zdeněk Kalvach, CSc. Z kapacitních důvodů je nutné přihlášení na tel.: 725 070 061, 725 001 061 nebo e-mailem znovudozivotaspolu@adoma-os.cz.

Seminář: Uměním k sebepoznání Čtvrtek / 23. 5. + 30. 5. / 14:00 h

Pravidelná aktivita, ve které se zaměřujeme na vlastní práci směřující nejen k sebepoznání novou, méně tradiční formou, ale především péči, udržení a rozvoji vlastního duševního zdraví a psychické pohody. Touto aktivitou nás provází a vede terapeutka Mgr. Milena Raková. Rezervujte si své místo prosím.

Setkání s osobností: Marta Nováková - režisérka a dokumentaristka Čtvrtek / 24. 5. / 13:00 h

Další, v pořadí páté, setkání se zajímavou osobností bude tentokrát s režisérkou a dokumentaristkou Martou Novákovou. Absolvovala zlínskou filmovou školu, studovala filmovou režii na pražské FAMU, mj. pod pedagogickým vedením Karla Kachyni, s nímž téměř dva roky psala scénář k absolventskému snímku Marta, jenž byl v srpnu 2006 uveden do kin. Filmografie: krátké školní filmy Spát a spát (1996), Buď práci čest (1998), Úděl svobody (1998) a Výheň (1999), krátký televizní snímek Bez práce nejsou koláče (1998), krátké filmy Nejlepší čtenářka na světě (1999), Duše ruská (2000) a V noci / Sentimentální příběh jednoho snílka (2000), Marta (2006), 8 hlav šílenství (2017). Je autorkou videoklipu k písni Milion rudých růží (2002) ruské zpěvačky Ally Pugačevové. Pro Českou televizi natočila třídílný dokumentární cyklus Čechoslováci v gulagu (2017). Rezervujte si své místo prosím.

Otevřená debata: Slasti a strasti života na Praze 4 Středa / 29. 5. / 14:00 h

Část první: OBCHODY A SLUŽBY. Žijete na Praze 4 a potýkáte se při nákupu v obchodech s překážkami jako je např. chybějící bezbariérovost, neochotný přístup personálu nebo chybějící zastávky MHD v blízkosti prodejny? Pokud jste alespoň jednou odpověděli ano, přijďte s námi sdílet to, co vám schází nebo co byste rádi změnili, a my se na oplátku pokusíme udělat maximum pro to, abychom vaše konkrétní návrhy uvedli do pohybu. Pojďme měnit naše společné "doma" se vzájemnou podporou a pomocí. Drobné občerstvení zajištěno. Celá debata je anonymní. Rezervujte si své místo prosím.

Zároveň Vás chci upozornit na změnu v registraci míst na cvičení tai chi s lektorkou Markétou Ovsíkovou:

Každý zájemce o cvičení má nárok se zapsat maximálně na dvě lekce / měsíc. Z důvodu velkého zájmu o toto cvičení, jsme se rozhodly s platností od května upravit systém přihlašování na její lekce. Tak společně zajistíme, že se dostane na pokud možno co nejvyšší počet klientů, kteří se takto nemají právě z důvodu zvýšeného zájmu o toto cvičení na lekce dostat. Děkujeme za vaši vstřícnost a pochopení!

Na všechny lekce cvičení - tai chi, jóga a pánevní dno, máme na květen ještě pár volných míst, zájemci o cvičení, ozvěte se nám.

Na závěr Vám přejeme krásné slunečné dny a těšíme se na Vás v KC!

Program aktivit KC
Program aktivit KC
Program aktivit KC
Program aktivit KC

Setkání s návrhářkou Ludmilou Konvalinkovou

Máme velkou radost, že mezi nás 17. 4. 2019 v 15:00 h zavítá návrhářka Ludmila Konvalinková. Která se s námi podělí o své bohaté zkušenosti a znalosti různých stylů a vhodnosti kombinování materiálů, střihů, a to tak, aby padli naší postavě a my se v oděvech cítily dobře.
S sebou si přineste šátek, který Vás naučí paní Konvalinková uvázat na vícero způsobů.

Program plný praktických ukázek, rad a nápadů na to, jak vykouzlit z šatníku takové kombinace, které sami nevidíme. S troškou pomoci odborníka budeme jistě mile překvapené, kolik úžasných kousků ve svém šatníku vlastně máme. 


Komunitní centrum ADOMA
Na Strži 40, Praha 4
Prosím registrujte si své místo na kontaktech:
725 070 061 / 725 001 061
znovudozivotaspolu@adoma-os.cz


VSTUP VOLNÝ. Těšíme se na Vás! 


Pozvánka na diskuzi: Archiv mezigenerační moudrosti

Přijďte k nám podiskutovat nad naším projektem, který se snaží vytvořit Archiv mezigenerační moudrosti. Chceme jej naplnit vašimi zkušenostmi, moudrostí nasbíranou za celý život a odkazem pro mladší generace. Pro každého to bude určitě obohacující. 

Vstup zdarma, samozřejmě :) Děkujeme za váš čas a ochotu pomoct!   


11. dubna 2019 / 14:00 h / Komunitní centrum A DOMA, Na Strži 40, Praha 


Cestovatel povídá: Pouť na vozíku do Santiaga de Compostela / Jan Dušek, Petr Hirsch


Setkání s osobností: Jan Matěj Rak - kytarista

V rámci cyklu "Setkání s osobností" si Vás dovolujeme pozvat na posezení s kytarovým doprovodem originálního umělce JANA MATĚJE RAKA. Syn známého ŠTĚPÁNA RAKA se s námi podělí o ukázky ze své tvorby hudební i fotografické. 

Opět se můžeme těšit na vyprávění, odpovědi na Vaše otázky a sdílení vlastních postřehů. Srdečně zveme obyvatele Prahy 4 a těšíme se na Vás! 

VSTUP VOLNÝ. Drobné občerstvení a příjemná atmosféra zajištěna.

3. dubna 2019 / 13:00 hodin

KC ADOMA, Na Strži 40, Praha 4

725 070 061 / 725 001 061

znovudozivotaspolu@adoma-os.czSetkání s osobností: Jiří Drahoš - senátor

V rámci cyklu "Setkání s osobností" si Vás dovolujeme pozvat na posezení se senátorem Jiřím Drahošem, který kandidoval za Prahu 4. Jak sám říká: "Znám tuto část Prahy i její problémy velmi dobře. Na různých místech čtyřky jsem bydlel skoro třicet let a moje mladší dcera zde žije dosud." 

Srdečně zveme obyvatele Prahy 4 ke společné debatě, při níž bude prostor pro Vaše dotazy, postřehy, komentáře a mnohé další. 

VSTUP VOLNÝ. 

Drobné občerstvení a příjemná atmosféra zajištěna. Těšíme se na Vás! 


Změna programu:

Z důvodu změny v trvání výstavy v ČT - Róby ze StarDance, se zítřejší (22. 3. 2019) program ruší. Nabízíme alternativu v podobě výletu: Komořany, nebo Prokopské údolí. 

Sraz v 10:00h v komunitním centru.


Děkujeme za pochopení.


Přednáška: Pánevní dno s onkoložkou Martou Brychtovou

Workshop, kdy máte možnost se obohatit NEJEN o anatomické poznatky CO A KDE JE PÁNEVNÍ DNO?, ale dozvědět se o zdravotních obtížích s ním spjatých ,jako je např. INKONTINENCE, IMPOTENCE, SESTUP DĚLOHY ČI KONEČNÍKU.
Součástí workshopu bude základní nácvik dýchání a práce se svaly pánevního dna, abychom zavnímali tělesné souvislosti pánve a částí pohybového a aparátu.
A na závěr přijde bonus na téma " jak podpořit tělo a své zdraví správnou výživou".

Přednáší: MUDr. Marta Brychtová

Akreditovaná lektorka Školy Pánevního Dna, která je zároveň terapeutkou celostní medicíny. 


Kdy? 20. března 2019 od 13:00 hodin

Kde? A DOMA z. s., Na Strži 1683/40, Praha 4 (vedle pošty na Pankráci) Zvonek 312, 3. patro


Účast je ZDARMA.

Akce je určena obyvatelům Prahy 4.

Více informací na:

-> mail: znovudozivotaspolu@adoma-os.cz nebo 

-> mobil/SMS: 725 070 061 / 725 001 061

Přednáška je připraven tak, aby jsme si odnesli nejen zajímavé informace, ale i zážitky a poznání. Těšíme se na Vás! Rodina a přátelé jsou určitě vítáni!


Přednáška: Sázejte, sklízejte, sdílejte! / Klára Hrdá

Přednáška pro všechny nadšené i zkušené zahrádkáře, balkonáře, kteří se s blížícím jarem již těší a chystají na aktivity kolem rostlin, zahrad, předzahrádek i balkónů. Pokud rádi semenaříte, pěstujete, sklízíte plody, dovolte nám Vás srdečně pozvat na seminář s Klárou Hrdou - zakladatelkou a iniciátorkou aktivit kolem Semínkovny, která v současnosti působí mimo jiné i v Botanické zahradě v Praze Tróji. 

Přednáší: Klára Hrdá

Iniciátorka a zakladatelka Iniciativy Semínkovna, která vznikla v ČR v roce 2015 na podporu svobodného sdílení osiva, semenaření a přírodního zahradničení. Vzorem jí byly francouzské Les Grainotheques a americké The Seedbanks. Semínkovny, ať už je to skříňka, košíček, krabička ap., jsou místem, kde zahradníci mohou mezi sebou bezplatně sdílet osivo ze svých zahrádek. Osivo by mělo být výhradně v "Bio" kvalitě, tedy nemořené a z chemicky neošetřovaných rostlin. Může jít o výsledek domácího semenaření. Semínka jsou nabízena bezplatně v malých dávkách pouze pro osobní spotřebu. Semínkovny jsou svobodná iniciativa pro každého. Kdokoliv může semínkovnu založit a propagovat ve svém okolí.


Kdy? 14. března 2019 od 15:00 hodin

Kde? A DOMA z. s., Na Strži 1683/40, Praha 4 (vedle pošty na Pankráci) 
Zvonek 312, 3. patro

Účast je ZDARMA.
Akce je určena obyvatelům Prahy 4.

Více informací na ->
mail: znovudozivotaspolu@adoma-os.cz 
nebo na mobil/SMS: 725 070 061 / 725 001 061

Přednáška je připraven tak, aby jsme si odnesli nejen zajímavé informace, ale i zážitky a poznání. Těšíme se na Vás! Rodina a přátelé jsou určitě vítáni!


Přednáška: Umění jako cesta k sebepoznání / Milena Raková

Máme radost z navázání spolupráce s terapeutkou Milenou Rakovou, která pro nás připravila úvodní přednášku k tématu sebepoznání skrze umění a tvorbu, jako prostředku k osobnímu vyjádření v rámci komunikace, péči a rozvoji v oblasti duševního zdraví a psychické pohody. 


Přednáší: Mgr. Milena Raková
Vystudovala obor Sociální práce se zaměřením na aplikovanou psychoterapii. Při práci využívá prvky arteterapie, muzikoterapie či daseinsanalýzy, zaměřuje se i na přechodové rituály a tematické semináře. 


Kdy? 7. března 2019 od 14:00 hodin
Kde? A DOMA z. s., Na Strži 1683/40, Praha 4 (vedle pošty na Pankráci)
Zvonek 312, 3. patro


Účast je ZDARMA.
Akce je určena obyvatelům Prahy 4.


Více informací na ->
mail: znovudozivotaspolu@adoma-os.cz
nebo na mobil/SMS: 725 070 061 / 725 001 061


Přednáška je připraven tak, aby jsme si odnesli nejen zajímavé informace, ale i zážitky a poznání. Těšíme se na Vás! Rodina a přátelé jsou určitě vítáni!


Pozvánka na Kvíz komunitního centra


Program aktivit KC na březen 2019

2. strana programu aktivit:


Pozvání na setkání s osobností - Mira Fornay


Pozvání na mozaikování


Program aktivit KC na únor 2019


Pozvánka na historickou přednášku na téma: Život ve Stalinově Rusku


Pozvání na společnou návštěvu výstavy Hany Podolské


Pozvánka na společnou návštěvu výstavy Dráteníci a drátenictví


Pozvání na cestovatelskou přednášku: Americké parky v diapozitivech

Přednáší Danuše Jankásková


Program aktivit leden 2019


Program aktivit v KC v prosinci 2018


Pozvánka:


Čínská medicína v zimě: rady a recepty 

Čínská medicína se nám objevuje již podruhé v našem programu. Tentokrát nám předá rady o zdravém stravování, cvičení a používání bylinek vhodných pro chladné počasí z pohledu Tradiční Čínské medicíny Mgr. Šárka Jankásková, která má zároveň svou fyzioterapeutickou praxi. 

29. 11. 2018 v 16:00 h

Komunitní centrum A DOMA, Na Strži 40, Praha 4 

Vstup je zdarma, prosím rezervujte si své místo na 725 070 061.


Pozvánka na přednášku o léčivech s odborníky z firmy GSK

Firma GSK se zabývá výrobou a prodejem léčiv. Na přednášce nám představí některé z jejich výrobků, které všichni jistě znáte - Corega gel, Voltaren a Sensodyne. Tématem přednášky bude bolest a jak ji léčit. Zabývat se budeme taky problematikou dásní, zubními náhradami a péčí o ně. Každý účastník obdrží i drobný dárek.

16. 11. 2018 v 14:00 h

Komunitní centrum A DOMA, Na Strži 40, Praha 4

Vstup je zdarma, prosím rezervujte si své místo na 725 070 061.


Výlet do Kutné hory: 13. 11. 2018

Toto středočeské město se proslavilo především ve 13.století za krále Václava II., kdy ve městě propukla stříbrná horečka a následně se ražba mincí soustředila právě zde. Kutná Hora má mnoho památek, které stojí za vidění, zmínit můžeme chrám sv. Barbory, Tylův dům, jezuitskou kolej, České muzeum stříbra a mnohé další.

Z Prahy - hlavního nádraží vyrazíme vlakem v 8:05 h, v Kutné Hoře budeme v 8:55 h. Návrat do Prahy bude kolem 18:00 hodiny.

-> Je nutné se předem přihlásit na uvedené kontakty KC, do pátku 9. listopadu 2018. Výlet se uskuteční při minimálním počtu 5 zájemců.

-> Sraz je v 7:45 u restaurace Potrefená husa na Hlavním nádraží


Pozvánka na seminář: PROMĚNY


Pozvánka na palačinkování v komunitním centru


Program aktivit KC na listopad 2018


Cestovatelská přednáška: Kambodža

Zveme vás na povídání o cestách po Kambodži v roce 1990, které absolvovala kvůli práci naše klientka komunitního centra, paní Danuše Jankásková. 

Úterý 30. 10. 2018 v 15:00 hodin
Komunitní centrum A DOMA, Na Strži 40, Praha 4 (u metra Pankrác) 

Účast je zdarma

Víc info: 725 070 061
znovudozivotaspolu@adoma-os.cz 


ZMĚNA TERMÍNU DISKUZE!

ZMĚNA TERMÍNU: Z pracovních důvodů přednášejícího přesouváme termín diskuze na čtvrtek 25. října 2018. Čas zůstává stejný: začátek v 10:00 hodin.

Děkujeme za pochopení. 


(NE)BEZPEČNÝ VĚK - Diskuze s příslušníkem Policie ČR

Komunitní centrum A DOMA vás zve na diskuzi:


(NE)BEZPEČNÝ VĚK


Nprap. Jaroslav Bican opět zamíří k nám do komunitního centra dne 18.10. 2018 v 10 hodin.
Tentokrát nám bude přednášet o "ŠMEJDECH". Dozvíte se, jak se bránit podomním prodejcům, jakým způsobem se nenechat přemluvit k nákupům předraženého zboží na předváděcích akcích a zbytečně se nezadlužit. Také vám poradí, co dělat, když jste již podlehli tlaku prodejcům, chcete zboží vrátit a peníze získat zpět.
Těšíme se na Vás!


Kdy: 18. 10. 2018 v 10:00 hodin
Kde: Komunitní centrum A DOMA, Na Strží 40, Praha 4 (metro Pankrác), zvonek 312, 3. patro.
Vstup je zdarma.


Víc informací na:
znovudozivotaspolu@adoma-os.cz
725 070 061
725 001 061


Sobotní hraní deskových her v KC

Zveme vás na první sobotní hraní deskových her v našem komunitním centru A DOMA. 


V sobotu 6. října od 15:00 do 19:00 hodin budou volně k dispozici různé společenské deskové hry pro mladší i starší. V případě zájmu můžete přinést i nějaké své oblíbené a naučit nás je hrát.
Vítáni jsou všichni, protože kdo si hraje, ten nezlobí... 


Komunitní centrum A DOMA, Na strži 40, Praha 4.
Kontakt: 725 070 061, 725 001 061
znovudozivotaspolu@adoma-os.cz


Přání ke Dni seniorů


Program aktivit komunitního centra na říjen 2018


Ohlédnutí za festivalem Znovu do života spolu

Začátek září byl pro naši organizaci velkou výzvou. Dne 5. září jsme úspěšně zrealizovali jednodenní mezigenerační Festival Znovu do života spolu. (Fotogalerie) Během dne na pódiu vystoupila ředitelka organizace Jitka Zachariášová či místostarosta Lukáš Zicha. Ten také jménem Městské části Prahy 4 převzal nad akcí záštitu a slavnostně mu do rukou byla předána Deklarace společných potřeb komunity v soužití se seniory pro Městkou část Praha 4. Pozdravit nás přišel i pan profesor Jiří Drahoš se svou manželkou. 

Zleva: profesor Jiří Drahoš, ředitelka A DOMA Jitka Zachariášová, místostarosta Lukáš Zicha
Zleva: profesor Jiří Drahoš, ředitelka A DOMA Jitka Zachariášová, místostarosta Lukáš Zicha

Společně s námi jste si tento den mohli zpříjemnit poslechem hudby. Vybírat jste mohli z různých hudebních žánrů - jazz, blues, rock, pop nebo klasická kytara, která všechny učarovala. Pro mladší byl připraven bohatý program od různých soutěží přes workshop s plastelínou a konče vyzkoušením řízení mini bagru od Akademie řemesel. Občerstvit jste se mohli u místních obchodníků. Návštěvníky zaujali kreativní dílny, ze kterých si odnesli spoustu vlastnoručně vyrobených dárečků.

Dětský stan, edukativní modelína Jumping Clay
Dětský stan, edukativní modelína Jumping Clay
Haptické masáže s Janou Stehnovou a Jarmilou Živnou
Haptické masáže s Janou Stehnovou a Jarmilou Živnou
Dětský stan, hry a soutěže pro děti
Dětský stan, hry a soutěže pro děti
Výstava profilů klientů komunitního centra A DOMA
Výstava profilů klientů komunitního centra A DOMA

Pokud jste festival nestihli, nevadí. Přijďte se podívat k nám do komunitního centra, rádi Vás přivítáme na adrese Na Strži 40, Praha - Pankrác. Dorazit můžete vždy dle měsíčního harmonogramu nebo si předem domluvit schůzku na tel. čísle 725 070 061.


Program aktivit komunitního centra na září 2018

Popis výletu:


Program festivalu Znovu do života spolu

Srdečně Vás zveme na jednodenní mezigenerační festival Znovu do života spolu plný zábavy, hudby a dobrého jídla a pití. 

Konat se bude 5. září 2018 od 10:00 hodin, a to před OC Arkády Pankrác

Přijďte si zpříjemnit den poslechem hudby, protáhnout si tělo na workshopu tai chi nebo si nechat tělo uvolnit jemnou masáží. Dále si můžete odnést domů bylinkový polštářek nebo sůl do koupele, které si vlastnoručně vytvoříte v kreativní dílně. Pokud přece jenom rádi pracujete "hlavou", připravili jsme si pro Vás trénink paměti a pozornosti s naším lektorem Ondřejem. 

V případě, že si budete chtít hlavně odpočinout, můžete si jen tak sednout a dát si něco dobrého k snědku. Připraveny jsou pro Vás grilované klobásky a sýry, palačinky s různými náplněmi, vegetariánské tortilly nebo skvělé farmářské sendviče plné masa a sýru. Zapít vše můžete pivem z minipivovaru nebo sklenkou dobrého vína. 

Pro žáky prvního i druhého stupně jsou připraveny různé hry a soutěže během celého dne. Na jednotlivých stanovištích si budou moci vyzkoušet svou zručnost, paměťové dovednosti a fyzickou kondici. Dohlížet na ně budou naši klienti (z řad aktivních seniorů) a dobrovolníci. Pro žáky máme dále připravenou ukázku řemesel, kterou představí přímo Akademie řemesel. Zároveň si žáci 9. třídy mohou zjistit informace o této střední škole a možnosti výučních či maturitních oborů.V případě, že byste se žáky nemohli dorazit, budeme rádi za šíření této informace mezi samotnými žáky a jejich rodiči. Věříme, že např. informace a různých řemeslech a obecně o možnostech studia budou pro všechny zmíněné zajímavé a důležité pro jejich budoucnost.

Festival je určen pro všechny generace - taky pro vaši rodinu, známé i sousedy. Všichni jste srdečně zváni.
Těšíme se na setkání!


Program aktivit komunitního centra na srpen

Bližší informace o plánovaných výletech: 


Pozvánka na mezigenerační festival komunitního centra 


Program aktivit komunitního centra na červenec 2018

Detailnější popis výletů:


CESTOVATEL POVÍDÁ: LIBANON, ZEMĚ CEDRŮ (PETR FELČER)


Přednáška: Vizáž jako součást péče o duši s Helenou Tomanovou

Kosmetička a stylistka Helena Tomanová se svému oboru věnuje přes 20 let. Její činnost zahrnuje i práci pro film a reklamu. Specializuje se na pěsticí a dekorativní biokosmetiku a jako stylistka se snaží o udržitelný styl a využití i staršího oblečení na maximum.

Během přednášky se dozvíte, jak se starat o pleť v každém věku, co kterému typu ženy sluší a jaké kousky oblečení musíme mít ve skříni. Zjistíte, že pečovat o svůj zevnějšek se vyplatí, protože jak vypadáte navenek, tak se cítíte uvnitř Vás samých.

Rezervujte si své místo. Kapacita je omezena! Přednáška proběhne 20.6. v 17 hodin!


BESEDA: MOŽNOSTI MEZIGENERAČNÍHO SETKÁVÁNÍ NA PRAZE 4


Den otevřených dveří v A DOMA z. s.

Rádi bychom Vás pozvali na Den otevřeních dveří organizace A DOMA z.s., který se koná v
úterý 5.6.2018 od 09:30 do 14:00 hodin. Navštívit nás můžete kdykoliv v průběhu celého dne.
Budeme se těšit, že nás poctíte svojí návštěvou. 


Aktuální program aktivit KC na měsíc Červen 201890 minut relaxace a meditace s Janou Stehnovou


První jarní bazárek oblečení


Přednáška o ASISTIVNÍCH TECHNOLOGIÍCH 

Komunitní centrum A DOMA Vás srdečně zve na přednášku spojenou s diskuzí
ASISTIVNÍ TECHNOLOGIE A JEJICH VYUŽITÍ PRO BEZPEČNÝ ŽIVOT SAMOSTATNĚ ŽIJÍCÍCH OSOB
Aneb jak usnadnit péči v domácnostech prostřednictvím moderních technologií (internet, mobil, ...) 


Od května začínají vycházky stylem Nordic Walking


Program aktivit na květen 2018


Uznávaný geriatr a internista MUDr. Zdeněk Kalvach, CSc. opět v našem komunitním centru:


Pozvánka na přednášku spojenou s diskuzí na téma: 

ROLE A KOMUNIKACE VE VZTAZÍCH


Pozvánka na besedu

Program aktivit v KC na duben 2019


Program aktivit pro měsíc DUBEN 2018


Pozvánka na první díl cestovatelského cyklu přednášek:


Zítřejší (13.3.2018) přednáška je ZRUŠENA!

Z důvodu nemoci naší přednášející Mgr. Michelle Louail: Role a komunikace ve vztazích, je diskuze přeložena na duben. Konkrétní termín bude uveřejněn v dubnovém programu aktivit komunitního centra. 

Děkujeme za pochopení.


Program aktivit v KC na březen


Pozvánka na besedu:


Individuální podpora pro seniory z Prahy 4


Přednáška: Tradiční čínská medicína

Komunitní centrum ADoma Vás zve na odbornou přednášku o Tradiční čínské medicíně

Čínská medicína je jedinečný celostní léčebný systém starý více než 5000 let, využívá se jako metoda preventivní k podpoře zdraví v době, kdy ještě nemoc není diagnostikována. Zároveň je užitečná v pomoci při léčbě nemocí nebo poruch. 

Přednáší MUDr. Kateřina Pospíšilová, PhD. Řadu let se věnovala "západní medicíně", klinickému výzkumu, i práci ve farmaceutickém průmyslu, tradiční čínskou medicínu studovala nejprve u MUDr. Doris Danielové v Brně a následně u MUDr. Luckého v Institutu v Praze. 


Kdy: 22. února 2018 od 18:00 hodin
Kde: A DOMA z. s., Na Strži 1683/40, Praha 4 (zvonek 312, 3. patro)

Účast je zdarma. Součástí bude i malé občerstvení. 

Kapacita omezena, nutno se předem PŘIHLÁSIT na uvedených kontaktech. Akce je určena obyvatelům Prahy 4 a užitek z ní budou mít nejen senioři. 

Mgr. Iva Stoklasová
Vedoucí komunitního centra
Kontakt: +420 725 070 061, znovudozivotaspolu@adoma-os.cz

FB: https://www.facebook.com/events/174962006447608/


Víc lekcí TAI CHI! 

Pro velký zájem o lekce tai chi, jsme přidali pro každý týden hodinu navíc (nová lekce navazuje na tu v původním čase). Místo si prosím rezervujte. 

Aktualizovaný rozpis do konce února:
Pondělí 19.2. 

 •  12:00 h
 •  (NOVĚ!) 13:15 h

Pondělí 26.2.

 •  10:00 h
 •  (NOVĚ!) 11:15 h

Pozvánka na přednášku o vybraných sociálních dávkách a příspěvcích v ČR:

Aktualizace 8. 2. 2018:

Dne 6.2. letošního roku se v našem Komunitním centru A DOMA konala přednáška o sociálních dávkách poskytovaných Úřadem práce ČR 2018. S touto problematikou nás seznámila JUDr. Michaela Kepková z Ministerstva práce a sociálních věcí. Zájem byl veliký, prostory byly zaplněny stálými klienty centra, ale přišli i nováčci z řad mladší generace.

Probrali jsme teoreticky, ale i na příkladech "Dávky pomoci v hmotné nouzi", které dle zákona mohou obdržet osoby či rodiny nemající dostatečné příjmy a jejich sociální a majetkové poměry neumožňují uspokojení základních životních potřeb na úrovni ještě přijatelné pro společnost. Zároveň musí platit, že si příjmy nemohou tyto osoby z objektivních důvodů zvýšit a tím danou situaci vyřešit.

Mezi tyto dávky patří:

 • Příspěvek na živobytí
 • Doplatek na bydlení
 • Mimořádná okamžitá pomoc

Tyto dávky upravuje zákon č. 111/2006 Sb., o provedení některých ustanovení zákona o pomoci v hmotné nouzi. Tyto 3 dávky vyvolaly vlnu otázek, na kterou paní doktorka trpělivě odpovídala.

V závěrečné části jsme probrali Příspěvek na péči, který se poskytuje osobám závislým na pomoci jiné fyzické osoby. Upravuje jej zákon č.108/2016 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, a vyhláška č.505/2006 Sb.

Příspěvek může být přidělen jak dítěti, tak i dospělé osobě. U obou kategorií se rozlišují čtyři stupně závislosti dle zdravotního stavu jedince.

Na úplný závěr byly zodpovězeny poslední otázky a v podvečerních hodinách jsme se rozešli zpět do domovů. Další přednáška se bude konat 21.2. v 18 hod a bude na téma: Tradiční čínská medicína. Pokud jste nestihli dorazit na již proběhlou přednášku, tu budoucí si ujít nenechejte a zarezervujte si své místo😊! Těšíme se na Vás!


Program aktivit komunitního centra pro únor 2018


Projekt Znovu do života spolu CZ.07.3.63/0.0/0.0/16_031/0000139) je spolufinancován prostřednictvím OP PPR z fondů EU.  

Pozvání na výstavu tradic a řemesel do Ctěnic


Děkujeme Vám za projevenou důvěru v uplynulém roce a zároveň se těšíme na další společné aktivity v tom novém!Pozvánka na třetí besedu:

Dovolujeme se Vás pozvat na již 3.besedu konající se dne 12.prosince 2017 u nás v Komunitním centru A DOMA od 16 hodin.

Tentokrát se budeme zabývat tématem našeho zdraví a spokojenosti s kvalitou péče o něj ze strany lékařů, které Vy osobně navštěvujete. Budeme se bavit nejen o profesionalitě lékařů, ale také o jejich ordinačních hodinách, objednávacích lhůtách a celkové kapacitě lékařů a pacientů na jednotlivých zdravotnických zařízeních v Praze 4.

Účast je zdarma.

Malé občerstvení bude zajištěno. V případě zájmů se neváhejte přihlásit na telefonním čísle uvedeném na pozvánce.


Projekt Znovu do života spolu CZ.07.3.63/0.0/0.0/16_031/0000139) je spolufinancován prostřednictvím OP PPR z fondů EU. Relaxační dechové techniky  

V listopadu se budou konat v termínech 15. a 29. 11. ve 14 hodin.  Projekt Znovu do života spolu CZ.07.3.63/0.0/0.0/16_031/0000139) je spolufinancován prostřednictvím OP PPR z fondů EU.

Program aktivit - listopad

Říjnové dny se nám chýlí ke konci a o chvilku tady máme listopad. Proto máme pro Vás nový program aktivit našeho komunitního centra A DOMA.

Pro tento měsíc máme pro Vás pár novinek:
- součástí oblíbených haptických masáží bude i procvičování správných a relaxačních technik dýchání
- jednou za měsíc místo procházky si zajdeme na bazén do lázní AXA (sraz u nás v komunitním centru)
- taky jednou za měsíc, se podíváme zpátky do historie a dozvíme se něco o osobnostech, které nějakým způsobem změnily směrování Československa (pro tento měsíc jsme vybrali Baťu)
- před adventním obdobím budeme společně tvořit adventní věnce, prosíme abyste si přinesli svíce a korpus dle vašeho výběru
- v závěru listopadu proběhne v našich prostorách další přednáška od odborníka, tentokrát na téma: léčivé účinky konopí + prezentace konopných výrobků

Na závěr malá ochutnávka na prosinec: můžete se těšit na zdobení vánočního stromku, či slavnostní otevření komunitního centra!

Doufáme, že Vás něco z našeho programu zaujalo a budeme se těšit, na viděnou.


Projekt Znovu do života spolu CZ.07.3.63/0.0/0.0/16_031/0000139) je spolufinancován prostřednictvím OP PPR z fondů EU.


Beseda: Život kolem mě

Dovolte nám pozvat Vás na besedu obyvatelů Prahy 4, která se uskuteční dne 30. října 2017 od 16:00 hodin v komunitním centru organizace A DOMA, Na Strži 40, Praha 4 (budova vedle pošty, u metra Pankrác), 3. patro

Říjnová beseda se ponese v tématu Život kolem mě. Společně se pobavíme o tom, zda Vám - obyvatelům Prahy 4, chybí něco v okolí Vašeho bydliště; jestli chcete ve Vašem okolí něco změnit; naopak chcete něco pochválit nebo doporučit ostatním a pod.

Přijďte se společně pobavit o tématech, které se Vás dotýkají (problematika sousedství, obchody a služby, volnočasové vyžití, čistota v okolí, bezpečnost, kriminalita, vandalizmus, ...).

Účast je zdarma. Součástí bude i malé občerstvení. Kapacita je omezena, nutno se předem přihlásit na uvedených kontaktech.


Projekt Znovu do života spolu CZ.07.3.63/0.0/0.0/16_031/0000139) je spolufinancován prostřednictvím OP PPR z fondů EU.   


Projekt Znovu do života spolu CZ.07.3.63/0.0/0.0/16_031/0000139)  je spolufinancován prostřednictvím OP PPR z fondů EU.


Kdy a co Vás čeká?

6.11. a 20.11. Trénink paměti a pozornosti

... další pravidelné setkání Trénink paměti a pozornosti bude probíhat každé druhé pondělí v 10:00 h.

 • 2. 11. Procházka Podolské a Rašínovo nábřeží + Galerie Tančící dům (výstava českého skla, vstupné 50,-)
 • 30. 11. Procházka - Karlín 

Dále připravujeme besedy a workshopy na aktuální témata, aktivity pro nadcházející svátky, další pohybové aktivity apod. Pro více informací nás kontaktujte. 

Prosím, rezervujte si místo na kurz Trénink paměti a pozornosti, kapacita je omezena. 

Telefon: 725 070 061. 


Projekt Znovu do života spolu CZ.07.3.63/0.0/0.0/16_031/0000139) je spolufinancován prostřednictvím OP PPR z fondů EU. 

Pozvánka na kurz - Haptické masáže pro seniory

Aktivita se koná každou středu ve 14:00 h. Masáže budou obohaceny i o dechové a relaxační techniky. 

Další termíny: 1. 11., 8. 11., 15. 11., 22. 11., 29. 11. 2017


Projekt Znovu do života spolu CZ.07.3.63/0.0/0.0/16_031/0000139) je spolufinancován prostřednictvím OP PPR z fondů EU. 

Čaj o páté

Pozvánka na pondělní program u nás v Komunitním centru A DOMA.

Srdečně Vás zveme na pravidelnou ochutnávku čajů z Číny. První ochutnávka proběhne v pondělí 16. října o 17:00 hodin v komunitním centru A DOMA, na adrese Na Strži 40, Praha 4, ve 3. patře. 

Můžete se těšit na povídání si o správném výběru, přípravě a taky vychutnávání výběrových druhů čajů z daleké Číny. Pro začátek budou k dispozici druhy: zelený, červený a bílý z jižních provincií Číny.


Další ochutnávky proběhnou pravidelně jednou za měsíc a to v pondělí od 17:00 hodin. Nejbližší setkání bude 13. listopadu 2017


Vstup je zdarma, pro víc informací:             email: znovudozivotaspolu@adoma-os.cz   mobil: 725 070 061


Projekt Znovu do života spolu CZ.07.3.63/0.0/0.0/16_031/0000139) je spolufinancován prostřednictvím OP PPR z fondů EU.  


Projekt Znovu do života spolu CZ.07.3.63/0.0/0.0/16_031/0000139) je spolufinancován prostřednictvím OP PPR z fondů EU.   

Přednáška: Jak žít déle ve zdraví

Druhá akce našeho komunitního centra - aktivizační workshop s přednáškou geriatra MUDr. Zdeňka Kalvacha se uskutečnila v pondělí 10. července 2017. Zájem byl větší než kapacita sálu. K seniorům, kteří po úspěchu květnové přednášky přivedli své přátele a známé, přibyli noví zájemci o dění v komunitním centru. Vlastní přednášce předcházela informace ředitelky A Doma z.s., paní Jitky Zachariášové, o poskytovaných službách a aktualitách v projektu Znovu do života spolu. Dorazili hosté - Mgr. Iva Kotvová, zástupkyně starosty MČ Praha 4, JUDr. Michaela Kepková, vedoucí oddělení sociálních dávkových systémů Ministerstva práce a sociálních věcí a PhDr. Jitka Plíšková, ředitelka Domova pro seniory Pyšely.

MUDr. Zdeněk Kalvach, uznávaný geriatr a exmístopředseda České geriatrické a gerontologické společnosti velmi srozumitelně ve své přednášce na téma Jak žít déle ve zdraví vysvětloval, co je to geriatrie, a jaký životní styl nám umožní do vysokého věku udržet tělo i duši výkonné a svěží. Zájem o diskusi byl velký, MUDr. Kalvach více než hodinu odpovídal na dotazy - hlavně o tom, jakou péči poskytuje geriatrická medicína a kde by mohli senioři kvalitní geriatrickou péči získat

Naše setkání jsme zakončili informací:

- o slevových kuponech od místních obchodníků (rozdány zájemcům)

- o seznamu kontaktů na řemeslníky v Praze 4, kteří souhlasili s poskytnutím svých služeb pro seniory. Šlo o reakci na požadavek seniorů na minulém workshopu, kde si stěžovali na nedostatek kontaktů na řemeslníky. Seznamy byly rozdány zájemcům a průběžně budeme sledovat zpětnou vazbu (reference seniorů na poskytnuté služby)

Příští akce komunitního centra je naplánovaná na září 2017.

Pro zájemce o téma zdravého životního stylu ve stáří jsme si dovolili vybrat z přednášky MUDr. Kalvacha tyto teze:

Motto: Zdraví je víc než nepřítomnost nemoci

Dosud nejznámější a nejpoužívanější je definice WHO z roku 1946. "Zdraví je stav, kdy je člověku naprosto dobře, a to jak fyzicky, tak psychicky a sociálně, není to jen nepřítomnost nemoci nebo vady, neduživosti."

 • Snaha současného zdravotnictví eliminovat choroby vede často k likvidaci osobní pohody pacienta a může spíš ublížit
 • Pro starého člověka je lepší žít s "malou zkrocenou chorobou" a být v pohodě, než řešit úplné odstranění bolesti a problémů za cenu otupění léky, ztráty energie a chuti do života
 • Úspěch léčby závisí na schopnosti seniora dobře formulovat své zdravotní problémy a sdělit je ošetřujícímu lékaři a také na tom, sdělit mu svoje očekávání - vždy jde o poměr mezi obtížemi a očekáváním, jak budou odstraněny. Lékař se musí dozvědět, co má řešit, jinak může dojít k tomu, že řeší problém ze svého hlediska a s očekáváním pacienta se tento postup míjí
 • Zdravotní stav člověka ve stáří je výrazem souladu nebo nesouladu mezi jeho zdatností a podmínkami, ve kterých žije. Velkou roli hraje psychika, adaptabilita na změny a dosavadní průběh života (bez vazby na choroby i s vazbou na ně)
 • Geriatrie je především o geriatrické křehkosti - výzkumy posledních let potvrzují, že svalová výkonnost omlazuje až o 20 let. 50letý člověk, který sedí 8 hodin u počítače v kanceláři a následně přejede autem domů k TV a vůbec nesportuje a nehýbe se, je výkonnostně na úrovni 70letého seniora. Opačně - pokud senior chodí denně na vycházky nebo provozuje sport vhodný pro jeho věk (plavání, tenis apod.) může být výkonný tak, jako o jeho 20 let mladší soused.
 • Hrozbou starých lidí je SARKOPENIE - (z řeckého "slabost svalů") - úbytek svalové hmoty. Je příčinou mnohých pádů, uklouznutí důchodců, obvykle končících komplikovanými zlomeninami krčku stehenní kosti, proleženinami a dalšími komplikacemi, majícími často jako výsledný stav konečnou nehybnost a ve spoustě případů smrt následkem dalších komplikací... Dobrá zpráva je, že této nemoci lze aktivně předcházet zdravým životním stylem

Důležité je dodržovat tyto zásady:

 • každý den jít na vycházku a jít s někým, komunikovat při chůzi. Důležité je posilovat svaly na nohou, není třeba ani jogging nebo procvičování, ale posilování
 • dodržovat pravidelnou životosprávu, neodbývat se s jídlem, denně jíst bílkoviny rostlinné i živočišné - mléčné výrobky, maso - z těch tělo buduje svalovou hmotu. Jinak se organizmus obrátí do vlastních zdrojů a začne kanibalizovat své svaly. Člověk pak ztrácí stabilitu, začne padat
 • doplňovat vitamín D - od 70 let věku by měli senioři užívat lék VIGANTOL, který přispívá k udržení svalové hmoty (je na lékařský předpis)
 • mějte svého fyzioterapeuta - pokud trpí senior bolestí, je třeba vyhodnotit její sílu - bolest nesmí limitovat pohybové aktivity, většinou je následkem poruchy pohybových stereotypů a vychází z měkkých tkání. Pokud lze s malou bolístkou žít a vědět, jak si ulevit - třeba jinou polohou těla nebo krátkým odpočinkem, je to lepší, než trvale užívat tlumící dávky léků
 • Je třeba na sobě pracovat, být vytrvalý, dodržovat pravidelný pohybový režim, udržet se za každou cenu na nohou, pohybovat se alespoň po bytě nebo po domě, lepší je samozřejmě jít ven do přírody, do parku
 • 1 x za rok absolvovat funkční geriatrické vyšetření - u geriatra nebo u praktického lékaře, který určí konkrétní vyšetření a zhodnotí, jak se změnil komplexní zdravotní stav od minulé návštěvy

Projekt Znovu do života spolu CZ.07.3.63/0.0/0.0/16_031/0000139) je spolufinancován prostřednictvím OP PPR z fondů EU.    

Přednáška: Jsou léky opravdu bezpečné?

Nové komunitní centrum zahájilo svoji činnost v úterý 23. května 2017 v prostorách A DOMA z.s., a to odbornou přednáškou. Zájem byl velký, senioři i hosté obsadili všechna místa. Účastníci vyslechli přednášku PharmDr. Milady Halačové PhD, vedoucí oddělení klinické farmacie Nemocnice na Homolce na téma nadužívání léků. Paní doktorka Halačová přiblížila veškerá úskalí užívání většího množství léků a doporučila, jak se chovat, abychom měli jistotu, že nám léky neškodí, ale pomáhají.

Základní pravidla pro bezpečné užívání léků pro seniory i ostatní jsou v kostce tato:

1. Každý lék je označen registračním číslem SÚKL ( na krabičce pod názvem léku). Pokud toto číslo nemá, jde o potravinový doplněk a bývá to na obalu výslovně uvedeno. Jeho výrobce nemá zákonnou povinnost prověřit účinnost a bezpečnost, jako je tomu u léků s registračním číslem

2. V domácí lékárničce se vám hromadí léky - kontrolujte expiraci a pokud najdete prošlé, odevzdejte je v nejbližší lékárně k odborné likvidaci. Léky nepatří do koše ani do výlevky.

3. Léky vždy skladujte na suchém, bezpečném místě mimo dosah dětí a domácích zvířat

4. Volně prodejné léky kupujte v kamenných obchodech, na internetu jsou velmi často nabízeny padělky za nižší cenu anebo "zázračné" preparáty, které účinkují na všechny neduhy - v těchto lécích jsou často obsaženy jedy, těžké kovy, domácí chemická čistidla, případně látky bez léčivých účinků. V případě pochybností můžete najít vodítko v Manuálu správného nakupování léků na internetu, případně se informovat na webové stránce Nebezpečné léky.cz.

5. Pokud užíváte pravidelně více než 4 léky denně, je vhodné napsat si jejich seznam na papírek, nosit ho s sebou ke všem lékařům, ke kterým docházíte a upozornit je na to, jaké léky už užíváte. Zamezíte tak duplicitě podávání dvou preparátů s různým názvem, ale stejnou účinnou látkou, které vám předepíšou 2 různí lékaři

6. Často se stává, že užíváte lék, na který doplácíte a lékař vám nabídne nový lék s jiným názvem, ale stejnou účinnou látkou, a to bez doplatku. Jde o tzv. generikum - tj. kopii originálního léku, kterému skončila patentová ochrana a vyrábí ho i další výrobci. Konzultujte s lékařem toto rozhodnutí a upozorněte vždy na další léky, které užíváte, aby nedošlo ke kumulaci léčiv, tzv. lékové interakci

7. Léky vždy dávkujte podle pokynů lékařů a užívejte v předepsaných časových intervalech, jinak se snižuje účinnost léčivé látky (výrazné je to hlavně u antibiotik, kde zpoždění další dávky způsobí opětovný nárůst aktivity choroboplodných částic)

8. Vždy si pozorně přečtěte příbalový leták, abyste věděli jistě, proč lék užíváte a jaké mohou být možné nežádoucí účinky. Pokud máte problémy při užívání léku, vždy je konzultujte s lékařem nebo lékárníkem - dotazy si před návštěvou napište na papírek, abyste nezapomněli na žádný bod. Nebojte se, že budete obtěžovat nebo položíte "hloupou" otázku. Jde o vaše zdraví!

9. Konzultace je možná i v internetových poradnách:

Dalším bodem programu bylo seznámení se službami organizace A DOMA. Ředitelka paní Jitka Zachariášová popsala jednotlivé sociální služby, které A DOMA už 10 let poskytuje seniorům, lidem se zdravotním postižením a lidem s chronickým duševním onemocněním (především demencí). Promluvila také o aktuálním stavu prací na vytvoření komunitního centra pro mezigenerační porozumění a výpomoc.

Do projektu Znovu do života spolu se aktivně zapojili i místní obchodníci, jejichž kontaktní informace jsme zveřejnili již dříve. Poskytli seniorům - účastníkům workshopu slevové vouchery pro nákup zboží a služeb.

Následovala neformální diskuse, kde se senioři i další účastníci rozpovídali o tom, jak se jim žije na Praze 4, co je trápí ve všedním životě, co jim chybí ve službách, ale hlavně o tom, jak vypadá občanské soužití. Nejčastěji zaznělo od seniorů postesknutí, že se cítí osamělí. Pokud žijí v panelových domech, neznají ani své sousedy, i proto, že nájemníci se často mění a nemají zájem o seznamování se starousedlíky. Lepší je to ve starší zástavbě činžovních domů a vil, tam už není anonymita tak silná a spíš se najde aktivní osoba, která dokáže ostatní nadchnout svými nápady a přimět je, aby se připojili a začali něco dělat společně - ať už jsou to sportovní akce, výlety na kolech nebo pěšky, grilování nebo taneční zábava, akce pro děti, společné zvelebování veřejných prostranství apod. V tomto kontextu jsme si tedy potvrdili, že mezigenerační komunitní centrum je na Praze 4 opravdu potřeba.

Příští akce komunitního centra se bude konat na začátku července. Pozvánku najdete včas na webových stránkách www.adoma-os.cz.


Projekt Znovu do života spolu CZ.07.3.63/0.0/0.0/16_031/0000139) je spolufinancován prostřednictvím OP PPR z fondů EU.   

Přednáška a otevření komunitního centra

První akce komunitního centra proběhne v úterý 23. května 2017 od 17,00 hodin v prostorách A DOMA z.s. - jde o přednášku PharmDr. Milady Halačové na téma nadužívání léků - blíže v níže uvedené pozvánce.

O vzniku nového komunitního centra pro mezigenerační soužití informuje také periodikum Naše Praha 4, a to v tištěné i digitální formě - více zde.

Zájem o účast v projektu Znovu do života spolu projevili i místní obchodníci. Pozitivní odezvu pro spolupráci se seniory jsme nalezli u těchto firem:

 • Pedikúra FÍBÍ - paní Svobodová, Kotorská 28, Praha 4, Tel: 723 025 185
 • Květinářství - Martin Žižka, Pacovská ( u Krčského hřbitova)
 • Pečivo od srdce, Brabcova 2, Praha 4 - Podolí
 • Chovatelské potřeby Hana Homolková, Milevská 1097/20, Praha 4
 • DOMIKA - relaxační centrum, paní Jitka Dolejšová Dačického 996/7a, Praha 4 - Nusle, Tel: 737 830 066, 737 257 291
 • Krejčovství Zýková - opravy a úpravy oděvů, Budějovická 4480/38, Praha 4, Tel: 607 750 802
 • MK Optik - brýle, oční optika, Pacovská 31, Praha 4
 • Maso Uzeniny Melíšek, Za zelenou liškou 17, Praha 4
 • Maso Uzeniny Drůbež Melíšek, Podolská 25, Praha 4
 • Kuřecí ráj - fa Melíšek, Podolská 25, Praha 4
 • Kadeřnictví Tereza - paní Andrea Bezděkovská, Na Dolinách 21, Praha 4, tel: 604 243 565
 • www.oazapap.cz - e-shop s hygienickými potřebami, Tomáš Čada, tel: 774 091 799
 • Cukrářství U Michala, Podolská 29, Praha 4, tel: 241 430 260