Popis aktivit v KC

Aktivity, které probíhají v našem komunitním centru / předpokládaný čas trvání aktivity: 

Seřazené abecedně, seznam průběžně aktualizujeme.


BIOGRAF V KC / 2 - 3 hodiny

Promítaní veřejně dostupných dokumentů na různá témata v prostorách komunitního centra. Malé občerstvení zajištěno. 


CESTOVATEL POVÍDÁ / 90 - 120 min

Cyklus přednášek o cestování po světe. V případě, že cestujete a poznáváte nové země s takovým nadšením jako naši průvodci, nenechte si utéci tyto přednášky, protože tolik dobrodružství v jednom dni jste ještě nezažili! Otázky do diskuze jsou vítány! 

Děkujeme za tipy na zajímavé lidi, kteří projeli kus světa a byli by ochotni se s námi o to podělit formou vyprávění v KC! 


HAPTICKÉ MASÁŽE / 60 - 90 min

Haptické (dotykové) masáže jsou určeny nejen seniorům, ale také jejich rodinám. Jedná se o příjemnou nenáročnou techniku, kterou zvládne úplně každý. Sestava obsahuje 14 tahů. Všechny tahy se provádějí výhradně přes oblečení, a to na hlavě, krku, zádech a pažích. Cvičí se ve dvojicích.

Haptickými masážemi vás provede zkušená lektorka Jana Stehnová, která již 3 roky úspěšně představuje a lektoruje tuto techniku na základních školách. Přijďte se naučit sestavu tahů, kterou můžete poté doma ukázat svým blízkým a společně si být blíž než předtím. Haptické masáže probíhají ve středu podle rozpisu v programu aktivit na aktuální měsíc.

Co Vám haptické masáže přinesou?

 • zlepší jemnou motoriku
 • propojí levou a pravou hemisféru
 • pozvedne náladu
 • sblíží s ostatními
 • naučí správnému dýchání

JÓGA PRO SENIORY / 60 min

Jóga jako celostní systém, který zahrnuje i fyzické cvičení a sám o sobě je součástí většího celku ájurvédy, nás postupně vede k pokoře, ztišení a otevřenosti vůči světu i sobě samým. Důvodů proč lidi vyhledávají jógu je mnoho. Většina lidí nejprve vyhledává jógu kvůli snížení stresu, rozvíjení flexibility, léčení fyzických nebo emociálních "bolestí-bolístek", nebo pro sledování a zlepšení fyzické kondice. Časem lze prožívat jasnější sebeuvědomění, pocit pohody a rovnováhy.

V komunitním centru Vás lekcemi jemné jógy pro seniory provede zkušená lektorka a fyzioterapeutka Sylvie Nikoličová, která působí v České akademii jógy. Lekce jsou zdarma pro obyvatele Prahy 4. Lekce pro max 10 účastníků probíhají v úterý podle rozpisu v programu aktivit na aktuální měsíc. Rezervujte si své místo, prosím!

Co Vám cvičení jógy přinese?

 • sníží pocit stresu
 • zlepší fyzickou kondici a flexibilitu
 • navodí pocit pohody a rovnováhy
 • naučí správnému dýchání

MODELOVÁNÍ Z HLÍNY / 2 - 3 hodiny

Tvořením výrobků z hlíny Vás provede Ing. Kateřina Tschernosterová, která se ráda podělí o své dovednosti a zkušenosti z vlastní tvorby od šperků, drobných doplňků po užitkovou keramiku. Vytvořte dárek, kterým uděláte radost sobě, nebo někomu z Vašich blízkých. Vámi vymodelované výrobky po vyschnutí odvezeme do studia Dobeška, kde se nechají vypálit v keramické dílně. Hotové věci si pak můžete vyzvednou u nás v komunitním centru na následující hodině modelování, nebo po domluvě v jiný termín.

Veškerý potřebný materiál je pro Vás připraven zdarma, včetně drobného občerstvení. Rezervujte si své místo, prosím! 


MOZAIKA / 2 - 3 hodiny

Barvy, pestrost, radost! Prostě MOZAIKA! Zveme všechny příznivce kreativního tvoření i ty, kteří to chtějí zkusit, na další z mnoha setkání v našem komunitním centru A DOMA. Tvořením nás provede zkušený řemeslník Jan Lukeš. Jeho práci jste u nás na Praze 4 mohli obdivovat například v podchodu pod ulicí 5. května, který spojuje ulici Bítovskou a psí louku. Přijďte se přiučit mozaikové dovednosti a tvořit. 

Veškerý materiál bude k dispozici na místě. Pokud budete mít již vlastní věc (rámeček, zrcadlo, prkénko), které si chcete vyzdobit, samozřejmě si jej můžete přinést.


NAROZENINY V KC / 2 - 3 hodiny

Program a oslava věnovaná těm, kteří mají s životem mnoho zkušeností, a tak mohou vyprávět a sdílet s ostatními pestrou paletu nejen vzpomínek, ale i snů a cílů těmito zážitky formovanými. Přijďte se pobavit i ptát, zavzpomínat, zasmát se a užít si další jeden den v přátelské atmosféře Komunitního centra A DOMA. 

Oslava probíhá vždy začátkem nového měsíce a oslavují oslavenci narození v měsíci předešlém (např. 1. 2. oslavujeme s lednovými oslavenci). Vřele vítáni jsou taky přátelé i rodina oslavenců

Oslavenci za aktuální měsíc jsou pozváni automaticky - individuálně po telefonu, nebo osobně. Počet zájemců z řad přátel a rodiny prosíme nahlásit v kanceláři KC


PÁNEVNÍ DNO / 60 min

Pánevní dno - skupina tří svalů umístěných na spodině pánve, která patří do hlubokého svalového systému těla. Pomáhá nám se správným postojem těla a držením pánve, podporuje orgány břišní dutiny, udržuje dělohu ve správné poloze. K ochabnutí svalů pánevního dna přispívají těhotenství a porody, sedavé zaměstnání, stres a nošení těžkých věcí, na vině jsou i hormonální změny či vysoké podpatky. Oslabení následně vede ke zdravotním problémům jako je inkontinence, bolesti zad nebo nefunkční břišní svalstvo po operaci.

V komunitním centru Vás lekcemi cvičení pánevním dnem provede akreditovaná lektorka ŠPD MUDr. Marta Brychtová, která je zároveň terapeutkou celostní medicíny. Lekce jsou zdarma pro obyvatele Prahy 4. Lekce pro max 10 účastníků probíhají v úterý podle rozpisu v programu aktivit na aktuální měsíc. Rezervujte si své místo, prosím!


ŘEMESLNÁ DÍLNA / 2 - 3 hodiny

Vyzkoušíme si zajímavé řemeslné techniky pod vedením různých zkušených lektorů. Začínáme základními technikami pletení z papíru. 


SETKÁNÍ S OSOBNOSTÍ / 90 - 120 min

Připravili jsme pro Vás v tomto roce soubor pravidelných setkání se zajímavými osobnostmi. Naší první osobností je výrazná a hloubavá žena, mladá režisérka filmů Lištičky, Malá sdělení, Alžběta, Můj pes Killer a dalších. Přijďte exkluzivně shlédnout jeden z jejích posledních krátkých filmů, který se věnuje tematice toho, co máme společné a v čem se možná lišíme. 

Srdečně zveme všechny příznivce a zvídavé obyvatele k debatě, kde bude prostor pro Vaše dotazy, postřehy, komentáře a mnohé další. Debata probíhá podle rozpisu v programu aktivit na aktuální měsíc.

Drobné občerstvení a příjemná atmosféra zajištěna. 


STŘÍPKY HISTORIE / 90 min

Cyklus přednášek na různá témata z historie. Přednáší náš lektor a učitel ze základní školy v jednom, Mgr. Tomáš Pšenčný

Budeme rády za vaše návrhy na příští témata z historie! Otázky do diskuze jsou vítány!


TAI CHI PRO SENIORY / 60 min

Tai chi je starodávný styl bojového umění pocházející z Číny. Kromě svých bojových aspektů je taky známo svými unikátními zdravotními účinky, mající své kořeny v Tradiční čínské medicíně. Pomalé a jemné pohyby, které se v Tai chi provádějí, vedou k uvolnění jak svalstva, tak i psychického napětí. Tenhle typ cvičení je vhodný pro všechny věkové kategorie a každému má co dát.

Toto jedinečné umění nás bude učit lektorka Markéta Ovsíková, která se kromě cvičení Tai chi věnuje i psaní článků v Pravém domácím časopise. Každá lekce pro max 10 účastníků, probíhají v pondělí podle rozpisu v programu aktivit na aktuální měsíc. Rezervujte si své místo, prosím!

Co Vám cvičení Tai chi přinese?

 • uvolní svalstvo
 • minimalizuje psychické napětí
 • zlepší koordinaci pohybů
 • naučí správnému dýchání
 • zlepší koncentraci

TRÉNINK PAMĚTI / 60 - 90 min

Paměť patří mezi kognitivní neboli poznávací funkce psychiky. Do paměti ukládáme vědomosti, dovednosti i vzpomínky, které tvoří naši osobní historii, naši osobní individuální identitu. Dále mezi kognitivní funkce patří pozornost a vědomí, vnímání, jazyk, usuzování a rozhodování, tvořivost a schopnost řešit problémy.

Výkon kognitivních funkcí během stárnutí klesá. Trénink paměti se snaží procvičováním tyto funkce udržovat a rozvíjet.

Selský rozum říká, že co se necvičí, to zakrní, proto je prospěšné si paměť cvičit, abychom se bránili negativním projevům stáří a abychom napomohli oddálení případného onemocnění demencí. Dnes již víme, že i ve starším věku je možno se naučit či posílit konkrétní typy procvičované aktivity. Mentální aktivita má také pozitivní dopad na sebevědomí trénujících. Cílem tréninku je tedy udržovat a rozvíjet kognitivní funkce a tím podpořit účastníky k větší soběstačnosti.

Když se podíváme na metody, které se používají při tréninku kognitivních funkcí, zjistíme, že se používají úkoly různého druhu. Pracuje se s čísly, se slovy, obrazy a mohou se použít i různé hudební podněty, pohybové a relaxační metody.

S lektorem Ondřejem Klusem se naučíte efektivně využívat techniky kognitivních funkcí pro zlepšení paměti a pozornosti. Lekce probíhá dva krát do měsíce, vždy v pondělí podle rozpisu v programu aktivit na aktuální měsíc. 


VÝSTAVY / 2 - 4 hodiny

Společné návštěvy různých výstav. Sraz máme v komunitním centru a pak společně vyrazíme směr kultura a poznání. 

! Vstupné na výstavy si hradí každý účastník sám !